O mně

Jmenuji se Lenka Markovičová a frivolitkování jsem se začala věnovat docela náhodou, 

na konci roku 2021.

Nebo to taková náhoda nebyla?

Od té doby, co si pamatuji, věnovala jsem se ručním pracem a tvoření. Babička odebírala časopis Dorka a ten mě doprovázel celým mým dětstvím a dospíváním.

Objevovala jsem tam nejrůznější techniky, kterými jsem mohla tvořit a které jsem se chtěla naučit.

Když jsem měla asi 10 let objevila jsem paličkovanou krajku. Trvalo další 4 roky než jsem se ji, díky shodě náhod, mohla začít učit.

Byla to láska na první pohled a vydržela mi až dosud.

Mezitím jsem vystudovala gymnázium a vysokou školu jsem zaměřením na Dějiny umění v Bratislavě a Olomouci.

Vedle školy jsem vždy odbíhala k tvoření a hlavně paličkování, když jsem nepaličkovala, zajímala mě historie této krásné techniky. A tak tomu mám dodnes. Pokud objevím nějakou zajímavou techniku, musím ji znát nejen po praktické, ale i teoretické stránce.
Po škole jsem poznala současného manžela a odstěhovala jsem se za ním do malebné vesničky v Podkrkonoší, kde jsem začala pracovat jako pekařka.

Po dvou letech jsem otěhotněla. Na děťátko jsem se těšila, ale těhotenství nebylo zrovna ideální. A to mi dalo prostor pro tvoření a přemýšlení. Už v té době jsme věděli, že po porodu nebude úplně vhodné, abych se dále věnovala paličkování. Proto jsem začala hledat techniku, která by byla méně náročná jak na pomůcky, tak na čas, abych měla alespoň něco, při čem se budu moci odreagovat.

Po mnoha letech a neuspěšných pokusech, jsem znovu sáhla po člunku na frivolitkování. A jako by se stal zázrak. Nejen, že jsem techniku ​​pochopila, ale díky pinterestu a instagramu jsem objevila, co všechno se dá touto úžasnou technikou vytvořit. A bylo rozhodnuto, že se jí na chvíli budu věnovat.

Cesta od začátku, až po založení internetového obchůdku nebyla vůbec jednoduchá. Často jsem bojovala s nedostatkem času a únavou, ale i s vlastním strachem. Hodně jsem se učila od zkušených žen hlavně ze zahraničí a postupně jsem zjišťovala co všechno mu tady v České republice na poli frivolitkování chybí. A zároveň jsem věděla, že tato technika je málo známá. Moje cesta byla jasná. Šířit povědomí o její kráse. Proto jsem tady.

Inspiraci na své práce čerpám ze světala kolem sebe. Inspiruje mě příroda a její něžné květiny. Ale také hledám inspiraci v jiných technikách, jako je vyšívání nebo fimo hmota a přemýšlím, jak by se to dalo zhmotnit v krajce, která má úplně jinou strukturu.

Vítejte a spolu se mnou se ponořte do krásy frivolitkovaných šperků a doplňků.