Jak správně pečovat o frivolitkované šperky.

Friovlitkované šperky jsou vytvořeny z polyesterových nití, které jsou odolné jak barvou, tak pevností. Jsou vyrobeny z nití, které mají oeko-tex standart 100 a tím pádem jsou naprosto nezavadné.

Abychom správně určili péči, pro začátek si frivolitkované šperky rozdělně do tří kategorii. První jsou puzety, druhá jednoduché šperky a třetí skládané šperky. Péče o ně se může mírně lišit.

Puzety

Péče o puzetu je ze všech kategorie nejjednodušší. Protože jsou na lůžku z chirurgické oceli a jsou přišivajé, mohou přijít do kontaktu s vodou. To znamená, že se v nich můžete koupat, sprchovat a jet do bazénu. Stejně tak v nich můžete spát. Tím, že s nimi budete přicházet do kontaktu s vodou, je jejich údržba téměř automatická.

Jednoduché šperky

Jsou na péči také nenáročné. Stačí je ponořit do vlažné vody s jemným pracím prostředkem, nechat chvíli namočené a poté přejít jemně, čistým kartáčkem na zuby. Nechte mírně proschnout a poté přežehlete, abyste šperku znovu vrátili tvar.

Skládané šperky

Většinou jsou komponovány z několika vrstev krajky a doplněny o korálky, kabošony a podobně. V tomto případě je třeba rozlišovat o jaký typ korálku nebo kabošonu se jedná. V případě korálků jestli jde o plast nebo sklo, v případě kabošonu, rovnako, zda je to sklo, plast nebo minerál, a o jaký minerál se jedná. 

Pokud půjde o měkký minerál, který je rozpostný ve vodě, pak tyto šperky nesmí přijít do kontaktu s vodou. (Pokud bude šperk obsahovat takový minerál, budete na t předem upozorněni, ale aktuálně je ve své nabídce nemám.)

Půjde-li o plastové doplňky, které mohou mít na sobě barevný film, určitě se vyhněte kontaktu s vodou a čistícím prostředkem, stejně tak nečistěte šperk kartáčkem. (Plastové korálky a doplňky do komplikovaných a drahých šperků nepoužívám.)

Nejčastěji se setkáte se skládanými šperky, které obsahují kvalitní skleněné korálky české výroby. Mohou přijít do kontaktu s vodou i jemným čistícím prostředkem, také je můžete čistit kartáčkem. Vše samozřejmě s největší opatrností.

Pokud šperky neností doporučuji je skladovat v krabičce bez přístupu světla. Nitě si sice udržují stálé barvy, ale tím je budete mít déle krásné.